שאלה: מהי מחלת אסטמה תעסוקתית, מהם הגורמים למחלה ומי הם העובדים הנמצאים בסיכון גבוה לחלות במחלה?

תשובה: אסטמה (קצרת) היא מחלה דלקתית כרונית של דרכי הנשימה. מחלת האסטמה מגיעה בהתקפים בדרגות חומרה שונות.

לחולים באסטמה יש תקופות שקטות שבהן הם נושמים רגיל, אך מדי פעם, הם חווים התקפי אסטמה הנגרמים ברוב המקרים מחשיפה לגירויים מסוימים. בזמן ההתקף השרירים העוטפים את  דרכי הנשימה מתכווצים, ההתכווצות מקטינה את כמות האוויר הזורם דרך דרכי הנשימה אל הריאות וגורמת לתחושה של חנק, לכאבים, להתכווצויות בחזה, לצפצופים ובמקרים חמורים המחלה עלולה לגרום לסכנת חיים.

לאנשים החולים באסטמה צינורות הנשימה רגישים במיוחד ובגלל רגישות היתר הזו, הצינורות מפרישים ריר. מערכת נשימה תקינה מפרישה ריר רק לעתים רחוקות ואילו מערכת נשימה של אדם החולה באסטמה מפרישה ריר לעתים קרובות מידי.

מחלת האסטמה היא אומנם מחלה כרונית ללא מרפא, אך ישנם אמצעים שונים המאפשרים לשלוט בסימפטומים השונים של המחלה.

מחלת האסטמה עלולה להחריף עם הזמן ולכן, חשוב לא להזניח את המחלה, להיוועץ ברופא מומחה ולהיות במעקב צמוד, כדי לשנות את הטיפול התרופתי או את המינון שלו בעת הצורך..

ברוב המקרים מחלת האסטמה תוקפת ילדים צעירים והיא מזוהה כמחלת ילדות המופיעה בגיל צעיר ללא הסברים וסימנים מקדימים המעידים על המחלה. אך לצד המחלה כמחלת ילדות, אסטמה יכולה להופיע גם כמחלה תעסוקתית בגילאים מבוגרים יותר. ישנם מקרים רבים שבהם לגורמים להופעת המחלה יש קשר לגורמים שונים באופי התעסוקה ובמקום התעסוקה.

מהם הגורמים לאסטמה תעסוקתית?

הגורמים להופעת אסטמה תעסוקתית או אסטמה מחלת מקצוע, הם גורמים אשר מגרים את דרכי הנשימה, גורמים כמו מתכות, חומרי צבע, תרופות, פלסטיק, דבקים,חומרי ניקוי מסוימים ועוד.

מחלת האסטמה המופיעה בגיל מבוגר ואשר נובעת מעיסוק הכרוך בחשיפה לחומרים הנחשבים כגורמי המחלה יכולה להיות מוכרת כמחלת מקצוע. עובד אשר עונה לתנאים אלו זכאי להיחשב כנפגע עבודה לקבל אחוזי נכות ופיצויים כספיים.

התביעה להכרה במחלת האסטמה כמחלת עבודה היא תהליך ארוך הכרוך בהתגברות על קשיים ומוקשים רבים. בשלב הראשון יש להוכיח כי העובד הפגוע אכן מאובחן כחולה אסטמה ולא סובל ממחלת ריאות אחרת בעלת תסמינים זהים, לבחון את ההיסטוריה התעסוקתית שלו ולהוכיח שיש קשר סיבתי ישיר בין המחלה לבין סביבת העבודה או תנאי העבודה.

מי הם העובדים הנמצאים ברמת סיכון גבוה לחלות במחלת מקצוע אסתמה תעסוקתית?

כל עובדי התעשייה, אנשי מקצוע כמו מכונאים, פחחים, שיפוצניקים, נגרים, צבעים, כרסמים, מסגרים, עובדי אפוקסי, אינסטלטורים ומלחימים בתעשיות שונות אשר חשופים לחומרים כגון: טינרים, שמנים, חומרי צבע מדללים, ועוד.

איך נקבעים הפיצויים במחלת אסטמה תעסוקתית?

גובה הפיצוי נקבע בהתאם לאחוזי הנכות אשר נפסקים על ידי הוועדה הרפואית  של הביטוח לאומי,:

  • אם קבעה הוועדה אחוזי נכות בגובה של תשעה עד לתשעה עשר אחוז יקבל הנפגע מענק פיצוי חד פעמי.
  • אם קבעה הוועדה אחוזי פיצוי בגובה של עשרים אחוז ומעלה יקבל הנפגע קצבה חודשית לכל ימי חייו.


 שימו לב: אם אתם מאובחנים כחולים באסטמה עליכם להימנע באופן מידי מחשיפה לחומרים הגורמים למחלה. חשיפה לחומרים אלו עלולה להחמיר את הסימפטומים ואת מצב המחלה.

במקביל, כדאי  להגיש תביעה לביטוח הלאומי כדי למצות את הזכויות המגיעות לכם בהתאם לחוק ולקבל פיצויים כספיים.

צוות המומחים בחברת "הזכויות" צבר הצלחה רבה בהכרה במחלת האסטמה כמחלת מקצוע. צרו קשר, כי אנו נדע איך לקצר את התהליכים ולהביא להכרה במחלת האסטמה שלקיתם בה כמחלת מקצוע.

אתם מוזמנים לפנות אלינו בטלפון 077-8066502 או באמצעות טופס צור קשר