החמרת מצב בריאותי ובחינה מחדש מול הביטוח הלאומי

החמרת מצב בריאותי של נפגע עבודה ובדיקה מחדש של נכותו הכללית

אם אתה קורא מאמר זה, רוב הסיכויים שהינך כבר מוכר ומוגדר על ידי הביטוח הלאומי כסובל ממחלת עבודה או תאונת עבודה שבעקבותיה הינך זכאי להטבות ופיצוי מהמוסד לביטוח לאומי, או שהינך קרוב משפחה של מישהו כזה. מטרת מאמר זה להסביר מה קורה כאשר מצבה של מחלת העבודה, המוגבלות או הנכות מחמירה.

איך אפשר לזהות את השלב בו הנכות הפכה לקשה יותר?

לדוגמא, אדם שהיה חשוף לרעש בלתי סביר במקום עבודתו, וחשיפות הממושכת לרעש פגעה בשמיעתו, ומצב שמיעתו הולך ומדרדר. או אדם אשר לקה בשבץ מפאת לחץ במקום עבודתו, וכעת מצבו מדרדר למצב של חוסר תפקוד או ששבצים נוספים גורמים לו למוגבלות ולסבל נוסף בחייו. לצערנו, במקרים רבים מצב בריאותי לקוי מחמיר עם השנים. יחד עם זאת בעזרת טיפולים שונים או שיפור תנאי המחייה, המצב הבריאותי יכול גם להשתפר. לכן, חשוב לדאוג לרווחתנו ולרווחת יקירינו על מנת שתנאי המחייה שלנו ושלהם יאפשרו אריכות ימים ולא פחות חשוב – איכות חיים!

מתי יש לגשת לבדיקות חוזרות?

במידה וישנה החמרה במצב הבריאותי, ועברה חצי שנה מזמן האבחון האחרון, יש לעבור בדיקות רפואיות חוזרות ולבדוק האם מצב בריאותו של הנפגע אכן הדרדר, ואם כן – להמציא באמצעות רופא מומחה מסמכים נוספים המאשררים את ההידרדרות.

להורדת טופס החמרת מצב נכות כללית לביטוח לאומי

במקרים קיצוניים של נכות או מחלת עבודה, ואף במקרים של מחלות קשות כגון סרטן, ניתן לדון בבקשת הדורש על ידי מסמכים רפואיים בלבד וללא הופעתו של הדורש בפני ועדה רפואית.

לשם כך, לפי תקנות המוסד לביטוח לאומי יש להגיש בקשה חדשה הדנה בהחמרת מצב בריאותי. משמע, להגיש מסמכים חדשים אל הביטוח הלאומי המשקפים את המצב הבריאותי הנוכחי, כולל מסמך מרופא המאשר את החמרת המצב או הפגיעה, ובמידה ועברו שישה חודשים מאז נקבעה דרגת הנכות האחרונה של דורש הפיצוי, מועברת הבקשה לדיון ובדיקה אצל וועדה רפואית.

הדיון יתקיים רק במידה והוכח קשר ישיר בין החמרת המצב הבריאותי של הנפגע לפגיעה המקורית שהתרחשה עקב העבודה, והיא מהווה תוצאה ישירה למצבו של הדורש.

אם המצב הינו מצב שאינו סובל דיחוי והמתנה, יכול רופא שהוסמך על ידי הביטוח הלאומי, לבקש להקדים את הדיון בבקשת הדורש. מוטב גם להיעזר בשירותיהן של Rights for You, שלרשותה אנשי מקצוע מנוסים שיכולים לסייע על מנת לזרז את הדיון, להכין את הדורש להופעה בפני הועדה ולייעץ לגבי המסמכים הרלוונטיים, זאת במטרה לקבל את מלוא ההטבות והפיצויים.

בכל מקרה, בכל הגשה מחדש של בקשה לבדיקת הרעת או החמרת מצב בריאותי, יפתח תיק חדש מול ועדת הבריאות של המוסד לביטוח לאומי. אם הבקשה נדחית על ידי הועדה, תמיד ניתן להגיש ערעור לוועדה הרפואית או אפילו לבית משפט, וזאת רצוי מאד לעשות בליווי מקצועי של חברת Rights for you על מנת שנוכל לעזור לכם לקבל את המגיע לכם.

למידע נוסף אודות החמרת מצב בריאותי אתם מוזמנים לפנות אלינו בטלפון 08-9182222 או באמצעות טופס צור קשר