ועדה רפואית – איך תגיעו מוכנים לוועדה?

הדרך לקבלת קצבאות ואחוזי נכות לאחר תאונת דרכים, תאונת עבודה, מחלה, פגיעה אישית ועוד עוברת דרך הוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי. הוועדה הרפואית בודקת את הליקויים שמהם סובל הנפגע ואת ההשפעה שלהם על התפקוד שלו בבית או בעבודה ועל כושר ההשתכרות. ההזדמנות להופיע בפני הוועדה הרפואית היא חד פעמית, ולכן חשוב להגיע מוכנים אל הוועדה.

ועדה רפואית – כל מה שחשוב לדעת על התהליך

יש לכם זכות להיכנס לחדר הוועדה רק עם מלווה אחד, עורך דין, מתורגמן או קרוב משפחה שיכול לעזור לכם להציג נכון וטוב את המקרה שלכם ולענות על השאלות של הרופא. נשים יכולות לבקש מלווה נוספת, אישה שתשהה לצדן במהלך הבדיקה הגופנית.

מיד בכניסה אל חדר הוועדה, תבקש ממך הוועדה להציג תעודה מזהה  ולהזדהות .אל תשכחו להביא אותה אתכם, בלעדיה לא תוכל הוועדה לדון בתיק שלכם.

לאחר שלב הזיהוי, יבקשו מכם חברי הוועדה לחתום על כתב הסכמה המאשר את הסכמתכם לעבור בדיקה רפואית על ידי חברי הוועדה.

כעת תוכלו להציג בקצרה את הבעיות הרפואיות, כולל כל הקשיים והמגבלות בבית ובעבודה שנוצרו כתוצאה מהמחלה. חשוב להציג את הדברים העיקריים בלבד ובקצרה. אל תשכחו כי החומר הרפואי שהגשתם לוועדה מראש מונח בפני רופא הוועדה.

אם  נוספו לכם מסמכים רפואיים שלא נמצאים בתיק הרפואי תוכלו להגיש אותם לעיון הרופא והוא יוסיף אותם לתיק הרפואי שלכם. אל תשכחו לצלם את המסמכים ולשמור אצלכם את העתקי המסמכים.

לאחר שתציגו את המקרה ותענו על השאלות של חברי הוועדה, במקרים מסוימים, ייתכן ותתבקשו לעבור בדיקה גופנית על ידי הרופא.

בסיום הפגישה עם הוועדה הרפואית. תידרשו לחתום על פרוטוקול. גם אם אתם נרגשים,  אל תחתמו עליו לפני שקראתם את כל הפרטים בעיון ובדקתם שלא הושמטו פרטים חשובים. אם מצאתם טעות או אי דיוק, העירו בנימוס לחברי הוועדה ובקשו לתקן את הטעון תיקון. שימו לב: חתימה על הפרוטוקול של הוועדה מהווה הסכמה לכל מה שנכתב בו.

החלטות הוועדה רפואית

מיד בסיום הפגישה עם חברי הוועדה הרפואית, אחרי שתצאו מהחדר, יכתיב הרופא למזכיר הוועדה את ממצאי הבדיקה ואת ההחלטה שלו בהתאם למסמכים הרפואיים שהגשתם, לבדיקה הגופנית שעברתם ולריאיון שנערך אתכם.

חוות הדעת של הרופא המומחה שנכח בוועדה מועברת לרופא מוסמך כדי לקבוע את אחוזי הנכות הרפואית, את  המועד שבו תיכנס הנכות הרפואית לתוקף ואת תקופת הנכות הרפואית, הם היא תהיה נכות זמנית או קבועה.

במקרים מסוימים ידרוש מכם רופא הוועדה לעבור בדיקות נוספות בקופת החולים שבה אתם חברים או להגיש לוועדה מסמכים רפואיים נוספים. במקרים אלו, הועדה הרפואית לא תוכל לקבוע את אחוזי הנכות עד שהיא תקבל את המסמכים הנדרשים, תוצאות בדיקות וחוות דעת של הרופא בקופת חולים, אך אתם לא תצטרכו להופיע שוב לפני ועדה רפואית נוספת.

ערעור על החלטת הועדה

אם נקבעו לכם פחות משמונים אחוזי נכות תוכלו לערער על ההחלטה של הוועדה הרפואית בתוך שישים יום מהמועד שבו קיבלתם את החלטת הוועדה. פנו אל הוועדה הרפואית במכתב  ופרטו את כל הסיבות הרלוונטיות שבגינן, לפי דעתכם, יש להעלות את אחוזי הנכות. את המכתב שלחו אל המוסד לביטוח לאומי לא יאוחר משישים יום לאחר מועד קבלת המכתב.

ועדת הערר מורכבת משניים עד שלושה רופאים. הם יתכנסו, ידונו בפנייה שלכם ויקבלו החלטה. החלטת ועדת הערר היא סופית. אפשר לערער עליה רק כאשר מדובר בשאלה משפטית שאותה יש להפנות אל בית הדין האזורי לעבודה.

חשוב לדעת: ההצלחה תלויה בהכנה לוועדה רפואית

ההזדמנות להופיע בפני הוועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי היא חד פעמית, לכן ההכנה לקראת הוועדה עשויה להיות מאוד קריטית. זוהי הזדמנות חד פעמית שבה תוכלו להוכיח שאתם סובלים ממגבלה רפואית אשר פוגעת בתפקוד היום יומי בבית או בעבודה וביכולת שלכם להשתכר.

זכרו: ההכנה לקראת הוועדה הרפואית היא קריטית למיצוי הזכויות הרפואיות שלכם, לכן חשוב להיערך בצורה יסודית וקפדנית לקראת הביקור.

למה כדאי לכם לפנות ל"חברת הזכויות" לפני הוועדה הרפואית?

  • כי אנחנו נדע להכין אתכם היטב לקראת הוועדה כדי לשפר את סיכויי ההצלחה שלכם.
  • אנחנו נדע להכין אתכם באשר לתשאול של חברי הוועדה. ננחה אתכם מראש מה כדאי להגיד, מה לא מומלץ לספר ואיך להציג במספר דקות את עיקרי הדברים.
  • כי אנחנו נדע לייעץ לכם באשר לבדיקות רפואיות ממצות ומתאימות.
  • כי אנחנו נדע לייעץ לכם איך לאסוף ולארגן את כל המסמכים הרפואיים הרלוונטיים

אתם מוזמנים לפנות אלינו בטלפון 077-8066502 או באמצעות טופס צור קשר

צרו קשר, אנחנו מחכים לכם, שמחים לעזור!