שאלה: מה היא מחלת מקצוע רעש או בשמה הרפואי "ירידה בשמיעה וטנטון", מה הקשר בניהם, איך היא נגרמת והאם אפשר להוכיח שהן התפרצו כתוצאה מסביבת העבודה או מאופי העבודה?

תשובה: אחת הפגיעות הנפוצות בקרב אנשי מקצוע בתעשייה היא ירידה בשמיעה וטנטון (occupational hearing loss and tinnitus) . רבים מכירים את המחלה כמחלת מקצוע רעש אשר נגרמת כתוצאה מחשיפה לרעש מזיק במהלך העבודה. כאשר החשיפה לרעש המזיק מתרחשת כמעט בכל יום ובמשך תקופה ארוכה היא עלולה לגרום לירידה בשמיעה ולליקויים נוספים כמו טנטון, ליקויים אשר גורמים לירידה באיכות החיים.

טנטון זוהי תחושה של רעש, צלצולים או שמיעה של קולות ללא מקור חיצוני. תופעת הטנטון עלולה לתקוף בפתאומיות,  יום אחד, ללא סימני אזהרה מוקדמים קמים הנפגעים ושומעים באוזניים רעשים מוזרים, וכאמור, ללא מקור רעש חיצוני. התופעה נפוצה בעיקר בקרב בני גיל חמישים עד שבעים .

הירידה בשמיעה פוגעת באופן משמעותי באיכות החיים. עובדים שהשמיעה שלהם נפגעה. שואלים הרבה מאוד פעמים "מה"? מגבירים את הווליום ברדיו ובטלוויזיה ומסגלים לעצמם קריאת שפתיים. במקרים רבים כאשר הסובבים את החולה פונים אליו וקוראים בשמו, הוא אינו עונה ולעתים יש לזה השלכות מבחינה חברתית. טנטוניטיס או טינטון פוגעים באיכות החיים. העובדים אשר סובלים מטנטון מתעוררים מספר פעמים רב במהלך שנת הלילה, חווים תחושה של אי נוחות ומתקשים להירדם ללא רדיו או טלוויזיה.

מי הם העובדים החשופים למחלת מקצוע רעש?

כמעט כל עובד אשר חשוף לרעש רב עשוי לסבול מפגיעה בשמיעה.

  • עובדים במפעלים ובתעשייה.
  • חיילים בשירות סדיר, אנשי קבע ושוטרים אשר חשופים באופן קבוע לרעש.
  • מכונאים, עובדי בניין, עובדי עבודות עפר, חשמלאים, פחחים אינסטלטורים ועוד.

שימו לב: ירידה בשמיעה וטנטון המתרחשים כתוצאה מסביבת עבודה רועשת  או בקרב עובדים במקצועות המלווים בחשיפה לרעש קבוע יכולים לזכות בהכרה בפגיעתם כמחלת מקצוע. ולזכות בפיצוי כספי.

עובדים אשר אובחנו כנפגעי רעש יפנו אל רופא תעסוקתי כדי שיאשר את האבחנה. כדאי לדעת כי החוק מכיר בנזק לשמיעה רק כאשר מוכח כי העובד היה חשוף בעבודה במשך תקופה ממושכת לרעש ברמה של שמונים וחמישה דציבלים לפחות. אם בעיית השמיעה הוכרה כמחלת מקצוע יש להגיש תביעת נכות למוסד לביטוח לאומי  בתוך שנה מהמועד שבו תועד ליקוי השמיעה בפעם הראשונה.

הידעתם? אחת הפגיעות הנפוצות בקרב אנשי מקצוע בתעשייה היא ירידה בשמיעה וטנטון!

אם גם אתם נפגעתם במהלך העבודה בטנטון או בירידה בשמיעה, פנו אל המומחים של חברת "הזכויות". מומחי החברה צברו ידע וניסיון רב  שנים בייצוג תובעים בגין טנטון וירידה בשמיעה, נשמח להעמיד לרשותכם את הידע והניסיון הרב.

אנו נעזור לכם לעבור את תהליך ההכרה בירידה בשמיעה ובתופעת הטנטון כמחלת מקצוע, נבנה תיק רפואי עם אישורים רפואיים מרופאים מומחים בתחום, נכין אתכם לקראת הוועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי, נלווה אתכם באופן אישי וצמוד ונעזור לכם להתמודד בהצלחה עם כל התהליכים הבירוקראטים עד לרגע שבו תוכר המחלה שלכם כמחלת מקצוע ואתם תהיו זכאים למיצוי הזכויות המגיעים לכם בהתאם לחוק.

אתם מוזמנים לפנות אלינו בטלפון 077-8066502 או באמצעות טופס צור קשר