שאלה: מהי מחלת מקצוע כאבי גב  ואיך אפשר להכיר בה כמחלת מקצוע?

במקרים רבים כאבי גב מופיעים כתוצאה מחבלה, מתאונה מהרמת משא כבד, סיבוב לא נכון של עמוד השדרה ועוד, אך במקרים רבים הכאבים מופיעים בהדרגה בעקבות פעילות מתמשכת הגורמת לפגיעות קטנות כמו ישיבה ממושכת בתנוחה לא נכונה, טעינה, דחיפה ועוד תנאי עבודה לקויים. כאבי הגב עלולים להופיע אצל עובדים שכירים וגם אצל עובדים עצמאים .

כאבי גב אינם נכללים ברשימת מחלות המקצוע של הביטוח הלאומי, אלא יש להגדיר אותם כמחלת מקצוע בהתאם לתורת המיקרו טראומה. מיקרו טראומה זו סדרה של פגיעות זעירות חוזרות ונשנות אשר גורמות למחלה. כל פגיעה תורמת לנזק משלה עד להצטברות של פגיעות רבות המצטברות במשך תקופה ממושכת שבהם עסק האדם במקצוע היוצר את המחלה. פגיעת מיקרו טראומה בעבודה אינה קיימת בתקנות הביטוח הלאומי, אלא התגבשה במשך השנים בעקבות חקיקות רבות של בית הדין לעבודה ובתי משפט נוספים.

כדי להוכיח כי מחלת כאבי הגב התפרצה כתוצאה מאופי העבודה צריכים להתקיים התנאים הבאים:

הכאבים נגרמו כתוצאה מפעולות חזרתיות וממושכות במסגרת העבודה, פעולות אשר מתבצעות בפרק זמן ממושך המספיק כדי להוכיח שהן יכולות לגרום לנזק מצטבר. הפעולות המתבצעות הן פעולות רפטטיביות, פעולות הדומות זו לזו, הן אינן פעולות מגוונות, אלא אותן פעולות החוזרות על עצמן שוב ושוב. הפעולות החוזרות מפעילות תמיד אזור ספציפית בגוף, אזור אשר נפגע כתוצאה מפעולות אלו. כדי להכיר בכאבי הגב כמחלת מקצוע יש להוכיח קשר ישיר בין התפתחות המחלה לבין תנאי העבודה או אופי המקצוע שבו עוסק הנפגע.

כאשר כאבי הגב מופיעים כתוצאה של תאונה או חבלה, קל יותר להכיר בהן כמחלת מקצוע, כאשר הם הסיבה לכאבים היא מיקרו טראומה, פגיעות שנגרמו כתוצאה משחיקה או מביצוע של פעולות חוזרות ונשנות, קשה יותר להכיר בהן כמחלת מקצוע. כך או כך, אם אתם סובלים מכאבי גב כתוצאה מתאונת עבודה או ממיקרו טראומה, צרו קשר עם המומחים של חברת "הזכויות". הכרה במחלה שלכם כמחלת מקצוע תזכה אתכם בפיציים ובזכויות נוספות המגיעות לכם בהתאם לחוק כמו  קצבת נכות, שיקום מקצועי ועוד.

מה חשוב לדעת על הגשת תביעה לביטוח הלאומי להכרה במחלת כאבי הגב כמחלת מקצוע?

אם אתם נהגים הנמצאים בדרכים שעות רבות, אם אתם מרימים משאות כבדים, עובדים על כלים כבדים כמו טרקטור, שופל, בובקט או כל כלי אחר המייצר רטט או מבצעים פעולות חודרניות ועוד ואתם סובלים מכאבי גב כרוניים , מקשיים בתפקוד, קשיים בהליכה, פגיעות אורולוגיות, הירדמות ברגליים ועוד, אתם עשויים להיות זכאים להכרה במחלה שלכם כמחלת מקצוע וליהנות ממיצוי הזכויות המגיעים לכם בהתאם לחוק.

כל סוג של פגיעה בגב יהיה מוכר על ידי הביטוח הלאומי כמחלת מקצוע או כתאונה עבודה אם הפגיעה התרחשה תוך כדי העבודה או כתוצאה מהעבודה. כדי לזכות בפיצויים יש להגיש תביעה לביטוח הלאומי לתשלום דמי פגיעה לקבלת אחוזי נכות. עליכם להוכיח כי בשל הכאבים אינכם מסוגלים להמשיך לעבוד ולצרף אישורים מרופאים מומחים המאשרים כי יש קשר בין תנאי ההעסקה שלכם לבין הפגיעה.

אתם מוזמנים לפנות אלינו בטלפון 077-8066502 או באמצעות טופס צור קשר