שאלה: מהי מחלת מקצוע כתף קפואה?

תשובה: תסמונת הכתף הקפוא מאופיינת במגבלות של תנועה במפרק הזרוע. התופעה שכיחה בין הגילאים ארבעים ועד לגיל שבעים, אך היא נפוצה פי חמש בקרב חולי סוכרת, בעיקר בקרב צורכי אינסולין .קשיון הכתף עשוי להיגרם עקב חבלה, עקב קיבוע הכתף לאורך זמן ובאופן כללי בשימוש מופחת בכתף ומחסור בתנועה או בפעילות גופנית באזור הכתף. גורמי סיכון נוספים הם טראומה, גיל העמידה, הפרעות בבלוטת התריס, התקשחות חוליות הצוואר ואפילו הפרעות אישיות.

מחלת מקצוע כתף קפואה כמו מחלות מקצוע נוספות תמיד יהיו מחלות שמהן נפגע העובד בעקבות העבודה שלו או העיסוק שלו. מאחר והוא חשוף במקום העבודה לכל מיני גורמים מזיקים או לאופי עבודה מזיק, כמו למשל במחלת הכתף הקבועה שבה הוא חשוף לביצוע תנועות היוצרות עומס על הכתפיים או לגורמים מסרטנים, ביולוגיים, כימיים ועוד. חשיפה לגורמים אלו בתנאי סביבה מסוימים וכתוצאה מחשיפה חוזרת ונשנית בפרק זמן מסוים, עלולה לגרום למחלה.

תהליך היווצרות של תופעת הכתף הקפואה מורכב והוא כולל הצטלקויות והידבקויות ברצועות של המפרק הגלנוהומרלי ובקופסית. הביטוי הקליני של המחלה בא לידי ביטוי באובדן גמישות של הקופסית, דבר אשר מוביל לכאבים ולהגבלה בתנועות הכתף.

ההתפתחות והריפוי  של המחלה מורכבים משלושה שלבים:

השלב הראשון נמשך מספר חודשים שבהם יחוש הנפגע כאב מופשט בכתף כאשר בשעות הלילה המצב מחמיר וקשה לשכב על הכתף הפגועה.

השלב השני נמשך בין מספר חודשים ועד לשנה ונקרא שלב הנוקשות. זהו שלב שבו סובל הנפגע מהגבלה בתנועות הכתף ובתפקוד הקשור לתנועות הכתף. בשלב זה מרגיש הנפגע כאב עמום ברוב שעות היממה לצד כאבים חריפים חד פעמים וכאבים בעת הזזת הכתף.

בשלב השלישי הכאב הולך ופוחת והטווח של התנועה גדל וזאת עד לחזרה לתפקוד תקין.

הטיפולים המוצעים למחלת הכתף קפואה הם פיזיותרפיה, NSAIDS, והזרקה לכתף.

מהם המקצועות בסיכון למחלת הכתף הקפואה?

עובדים אשר במסגרת העבודה נדרשים לעבוד עם הידיים מעל גובה הכתפיים או לבצע משיכות והרמות של משאות או עלולים לסבול מכתף קפואה. בין המקצועות השכיחים: סבלים, נגרים, חשמלאים מסגרים, עובדים גריאטריים וצוות אשפוז, מכונאים ועוד.

הידעתם? בירור מקדים ועזרה מקצועית מגדילים את סיכויי ההצלחה!

לפני שאתם מחליטים להגיש תביעה בגין מחלת מקצוע כתף קפואה, חשוב לערוך מספר בירורים, להיעזר במומחים בתחום ולקבל חוות דעת האם המחלה שממנה אתם סובלים מוגדרת כמחלת מקצוע כתף קפואה. חשוב לדעת מהם המסמכים שאותם יש לצרף אל התביעה כדי להגדיל את הסיכויים למיצוי הזכויות המגיעות לכם כמו פעולות שיקום ועוד ופיצוי כספי הולם. חשוב לבדוק אם מחלת הכתף הקפואה שבה לקיתם היא תוצאה של העבודה שלכם, האם עברתם תאונת עבודה או אולי הנזק נגרם לאורך זמן בעקבות העבודה בסביבה פוגענית או בעקבות השימוש במכונות או בחומרים מסוימים אם אתם סובלים מכתף קפואה, מכאבים בכתף, מהגבלת תנועה או מהפרעת תנועה בכתף, אם תופעות אלו  פוגעות בתפקוד היומיומי שלכם בעבודה, אולי מגיע לך פיצוי כספי גבוה. פנה לחברת ה"זכויות", נשמח לעזור לכם למצות את כל הזכויות המגיעות לכם בהתאם לחוק.

אתם מוזמנים לפנות אלינו בטלפון 077-8066502 או באמצעות טופס צור קשר