שאלה: האם מחלת ריאות מוגדרת כמחלת מקצוע?

תשובה: מחלות ריאה היא אחת המחלות הנפוצות ביותר בין מחלות המקצוע. זוהי מחלה שנגרמה כתוצאה מחשיפה של מערכת הנשימה לגורמים סביבתיים מזיקים במקום העבודה או במהלך העיסוק העובד בחומרים חריפים כמו חלקיקי אבק ועוד הגורמים לנזקים בלתי הפיכים של הריאות. בדרך כלל מחלות הריאה הנגרמות על רקע תעסוקתי הן בלתי הפיכות. שכיחות המחלה בקרב האוכלוסייה הכללית היא נמוכה, אך גבוהה בקרב האוכלוסייה המקצועית, ומכאן המסקנה שכמעט תמיד מחלת הריאות נגרמת כתוצאה מעבודה. מבין מחלות הריאה המחלות המוכרות ביותר הן סיליקוזיס ו- אזבסטוזיס והפרעה חסימתית COPD .

שימו לב: מחלת המקצוע שבה לקיתם תהיה מוכרת אך ורק אם היא הופיעה ברשימת המחלות של המוסד לביטוח לאומי ואם הצלחתם להוכיח שיש קשר סיבתי ישיר בין תנאי העבודה לבין התפרצות המחלה.

אם מחלת הריאות שבה חליתם הוגדרה כמחלת מקצוע , תהיו זכאים לקבל מהמוסד לביטוח לאומי פיצויים בהתאם לאחוזי הנכות שייקבעו על ידי הוועדה הרפואית.

מהם המקצועות בסיכון לפגיעה ממחלת מקצוע ריאות?

עובדים בתעשיות שונות, ובמקצועות כמו צבעים, מסגרים, אופים או כל עובד החשוף לחומרים תעשייתיים  או  לחומרים כימיים כמו חומרי צבע, אפוקסי, טיונרים, מדללים, חומצות ואשר במסגרת עבודתם מבצעים ריתוכים והלחמות נמצאים בדרגת סיכון גבוהה ללקות במחלת ריאות.  גם עובדים במקצועות כמו אופים, עובדי שיש, ועובדים בחנויות תבלינים שואפים חלקיקים קטנים של חומרים כמו אבק שיש, קמח וחלקי תבלינים עשויים גם הם לחלות במחלת מקצוע ריאות או הפרעה חסימתית COPD..

אם אתם חוששים שלקיתם במחלת ריאות, פנו לרופא המשפחה בקופת החולים שבה אתם מבוטחים או למרפאת ריאות. אם הרופא המטפל יאשר את החשש שלכם, הוא יפנה אתכם לרופא תעסוקתי. הרופא התעסוקתי יברר את התנאים הסביבתיים של מקום העבודה שלכם, את משך הזמן שבו אתם סובלים מתופעות האופייניות למחלה ועוד. בהתאם לכל הגורמים האלו ועוד הוא ידע לאמוד את החומרה של המצב ולתת לכם הנחיות להמשך.

שימו לב: עובדים רבים בתעשיות שונות עשויים ללקות במחלת ריאות במהלך העבודה. אם מחלתכם הוכרה כמחלת מקצוע  פנו אל חברת "הזכויות". אנו נדע איך לעזור לכם למצות את הזכויות המגיעות לכם בהתאם לחוק.

אתם מוזמנים לפנות אלינו בטלפון 077-8066502 או באמצעות טופס צור קשר