שאלה: מהו "מרפק גולף" מי הם העובדים החשופים למחלה והאם אפשר להכיר בה כמחלת מקצוע?

תשובה: מרפק  גולף הוא מצב שבו מתרחש תהליך דלקתי בחלק הפנימי של המרפק, תהליך הגורם לכאבים עזים אשר עלולים גם להקרין אל פרק כף היד ואל היד הקדמית. למרות השם, מרפק גולף, התופעה אינה אופיינית רק לעוסקים בספורט הגוף, אלא מופיעה גם במגזרים  נוספים.

מרפק הגולף נגרם ברוב המקרים לאחר דלקת בגידים האחראים על תנועת האצבעות ועל תנועת פרק כף היד. הגידים מתחברים אל החלק הפנימי של המרפק וכאשר מתרחשת דלקת בגידים האלו היא גורמת למרפק גולף.  ברוב המקרים הדלקת נגרמת לאחר פעילות מאומצת של האצבעות או של פרק כף היד אשר כתוצאה מכך מאמצים גם את הגידים.

מי הם העובדים החשופים למרפק גולף?

  • בעלי מקצוע כמו נגרים, אינסטלטורים, פחחים, חשמלאים מסגרים  אשר עובדים עבודת כפיים או שעובדים עם כלים ידניים באופן קבוע כמו כלים המייצרים רטט, פטישי ברזל ועוד.
  • עובדי תעשייה, עובדי ייצור, עובדי פס, אשר מפעילים מכונות ובמסגרת העבודה שלהם הם נדרשים יום יום לבצע תנועות חוזרות של כיפוף ויישור היד תוך כדי אחיזה בכלים שונים ומתוך הפעלת לחץ על היד.
  • מרפק הגולף היא מחלה שכיחה בין  שחקני גולף. אצל שחקני הגולף המחלה מופיעה כאשר הם מבצעים טכניקה או תנועה לא נכונה עם מחבט הגולף, טכניקה אשר מאמצת מאוד את השרירים.
  • בכל המקצועות שבהם העובדים משתמשים בפרק כף היד  כמו נגרים, ציירים, קלדנים, עובדי בניין ועוד.

 מהם התופעות המאפיינות את המחלה?

  • כאב  חד ורגישות רבה המופיעים בחלקו הפנימי של המרפק ומחמירים בעת מאמץ. קיימים מקרים שבהם הכאב ומופיע גם בפרק כף היד וביד הקדמית. זהו כאב המופיע בהדרגה, והוא בא לידי ביטוי בתנועות של לחיצת יד, של סחיטה, של הרמת חפצים, של פתיחת מנעולים או בכל תנועה אחרת אשר מניעה את כף היד ואת האצבעות.
  • נוקשות – ישנם מקרים שבהם מחלת מרפק הגולף מתבטאת בנוקשות של פרק כף היד של האצבעות. במצבים אלו חש הנפגע בכאבים כאשר הוא מבצע תנועת אגרוף.
  • חוסר תחושה ועקצוצים בכף היד – במקרים רבים של  מחלת מרפק גולף מרגיש הנפגע תחושה של עקצוץ אשר מלווה לעתים גם בחוסר תחושה באצבע אחת או אפילו במספר אצבעות.

האבחנה במחלת מרפק גולף מבוססת על בדיקה גופנית, על תיאור הכאב ועל ההיסטוריה הרפואית של הנפגע. לעתים יבצע הרופא צילומי רנטגן כדי לשלול  פגיעות אחרות כמו סדק, שבר או דלקת במפרק. דרך נוספת לאבחון המחלה היא באמצעות ביצוע אולטרסאונד של המחלה.

הטיפול במרפק הגולף מתבסס על מנוחה, תרגילי מתיחות וכדי להקל על העומס אפשר לחבוש את המקום בתחבושת אלסטית מתאימה. במצבים של כאבים קשים, אפשר להיעזר בתרופות לשיכוך כאבים או במקרים חמורים יותר אפשר להזריק קורטיזון שיפחית את הנפיחות ואת הכאבים.

אם אתם עובדים אחד מהמקצועות שבהם אתם נדרשים לאמץ ולהפעיל את הידיים וסובלים מכאבים, ייתכן והמחלה שלכם היא מחלה תעסוקתית שאפשר להכיר בה כמחלת מקצוע.

ההכרה בכאבים ובתופעות האחרות כמחלת מקצוע תזכה אתכם בפיצי כספי ובזכויות נוספות. צרו קשר אנו נדע איך לעזור לכם כדי למצות את כל הזכויות המגיעות לכם בהתאם לחוק.

אתם מוזמנים לפנות אלינו בטלפון 077-8066502 או באמצעות טופס צור קשר