החוק לפיצוי נפגעי גזזת קובע כי אנשים שקיבלו הקרנות נגד מחלת הגזזת בין השנים 1960 ועד ל1964 וחלו בעקבות הטיפול זכאים לפיצויים מטעם המדינה החל מהראשון בינואר 1995. אם נפגעי הגזזת נפטרו כתוצאה מהמחלה שלהם, זכאים השאירים שלהם לפיצוי.

מהי מחלת הגזזת ?

מחלת הגזזת היא מחלה פטרייתית המופיעה על הקרקפת, על העור, על השיער, בכפות הרגליים ובציפורניים. המחלה מלווה בתסמינים של כתמים אדומים אשר מתפשטים וגורמים לקרחות ולגירודים קשים. במקרים חמורים יש הפרשה מוגלתית במקום הנגוע וזיהומים.

בשנת 1995 חוקקה הכנסת חוק לפיצוי נפגעי מחלת הגזזת. החוק מיועד לאנשים שנפגעו מהטיפול במחלת הגזזת בין השנים 1946-1960 ואשר נאלצו לעבור הקרנות כדי לטפל במחלה. החוק קובע כי נפגעי הגזזת  זכאים לפיצויים כספיים מהמדינה.

את התביעה לקבלת פיצוי כספי לנפגעי הגזזת יש להגיש למשרד הבריאות, את תשלום התמלוגים והמענקים  משלם המוסד לביטוח לאומי.

כל מה שחשוב לדעת על תהליך הגשת תביעה לנפגעי גזזת

השלב הראשון של הגשת התביעה הוא מילוי הטפסים הנדרשים. את הטפסים יש להגיש ללשכת הבריאות באזור המגורים שלכם.

להורדת טופס הנחיות למגיש תביעה כנפגע גזזת

לאחר שליחת טופס תביעה לנפגעי גזזת ללשכת הבריאות, התביעה עוברת למרכז הלאומי להמשך טיפול.  כאשר הטפסים מתקבלים במרכז, שולח המרכז לתובע הודעה על קבלת הטפסים.
בתוך ארבעים וחמישה יום מקבלת התביעה, נערך הדיון הראשון. הדיון נערך ללא נוכחות התובע ונקבע המשך לטיפול בתביעה.
במקרים חריגים שבהם יש צורך להקדים את ועדת המומחים, אפשר להגיש בקשה לוועדת המומחים בליווי מסמכים רפואיים מתאימים.
מיד לאחר שבדיקה של הטפסים והמסמכים הנלווים אושרה וכל הפרטים מולאו ונמצאו תקינים, יישלח בדואר זימון לדיון של ועדות מומחים. הועדה מורכבת משני רופאים מומחים ושופט בדימוס.
לאחר הדיון, ועדת המומחים מאשרת או דוחה את התביעה ומודיעה על החלטתה לתובע באמצעות הדואר.
בשלב הבא מקבל התובע זימון לוועדה רפואית המורכבת משלושה עד ארבעה רופאים מומחים בתחום .  הוועדה מוסמכת להחליט על גובה הפיצוי ועל אחוזי הנכות שייקבעו לתובע.
הגוף האחראי על תשלום הפיצויים הוא הביטוח הלאומי, במידה והתובע עבר את כל הועדות הרפואיות ונמצא כי משרד הבריאות מכיר בתביעה, הוא מגיש את כל הטפסים הרלוונטיים לביטוח הלאומי לתשלום הזכאות ויקבל פיצויים מהביטוח הלאומי.

אתם מוזמנים לפנות אלינו בטלפון 077-8066502 או באמצעות טופס צור קשר