שאלה: האם סרטן העור מוגדר כמחלת מקצוע?

תשובה: למוסד לביטוח הלאומי יש רשימה של מחלות המוכרות כמחלת מקצוע, מחלת סרטן העור נכללת ברשימה זו.

חשוב לדעת כי ההגדרה של מחלת מקצוע היא, מחלה שבה העובד לקה בעקבות ובמהלך עבודתו וכתוצאה מחשיפה למיני גורמים מזיקים באופן ממושך. ולכן עובדים אשר במהלך עבודתם נחשפים באופן ממושך לשמש הם בעלי רמת סיכון גבוהה לחלות במחלת סרטן העור שכן החשיפה אל קרינת השמש מהווה את אחד הגורמים המרכזיים להופעת גידולי עור.

כדי להוכיח כי מחלת סרטן העור שבה לקיתם תיחשב כמחלת מקצוע יש להוכיח קשר ישיר בין החשיפה לשמש במהלך העבודה לבין הופעת המחלה. חשוב לדעת כי קיימים מספר גורמים נוספים העלולים לגרום למחלת הסרטן העור מלבד החשיפה לקרינת השמש.

הסוגים הנפוצים של סרטן העור:

יש מספר סוגים של סרטן העור וכבר בשלבים המוקדמים אפשר לזהות את סוג הסרטן. בכל סוג של המחלה מידת החומרה ואופי הטיפולים שונים.

במחלת סרטן העור מחולקת בדרך כלל לשתי קבוצות. הקבוצה הראשונה היא גידולים טרום סרטניים והקבוצה השנייה היא גידולים סרטניים.

יש מספר גידולים נפוצים של סרטן העור:

קרצינומת תאי הבסיס– BCC זהו סרטן עור הנחשב כנפוץ ביותר בישראל וברוב המקרים הוא אינו מהווה סכנת חיים. האנשים אשר חשופים במיוחד לסוג סרטן הם בעלי עור בהיר אשר נחשפו במידה רבה לשמש, ורובם מעל לגיל ארבעים שנה.
צורת הטיפול בסרטן מסוג זה תלויה בצורת הנגע, במיקום שלו ובגודל שלו – ברוב המקרים, הטיפול יהיה טיפול כירורגי פולשני  להוצאת הנגע –  לצד שיטות נוספות המביאות גם הן לריפוי המחלה.

SCC קרצינומת תאי הקשקש  – נתוני הסטטיסטיקה מלמדים כי אחד מכל חמישה מקרים של סרטן העור יהיה סרטן מסוג  .SCC
האנשים החשופים לסוג זה של הסרטן מאופיינים  בעור בהיר  ואשר נחשפים במידה רבה לשמש,  בעלי נטייה גנטית, אנשים הסובלים מדיכוי חיסוני ועוד. .  ברוב המקרים הנגע מופיע על הפנים, אך הוא יכול להופיע גם באזורי עור אחרים בגוף.
הסיכון הטמון בבסרטן מסוג SCC  הוא שהסרטן עלול לשלוח גרורות אם לא מגלים אותו בשלבים מוקדמים של המחלה. הטיפול מתבצע באמצעות כריתה כירורגית של הנגע, טיפול בקרינה ושימוש בטכניקות טיפוליות נוספות

מלנומה – מלנומה הוא סוג קשה וקטלני של סרטן העור, אך גילוי מוקדם של המחלה עשוי להציל חיים. המלנומה היא יחסית קלה לאבחון, ולכן חשוב לשים לב להופעה של כל נגע חדש על העור או לשינוי בנגע קיים.

בקבוצת האנשים הנחשבים כבעלי סיכון גבוה לחלות במלנומה נמצאים אנשים בעלי עור בהיר , בעלי שומות ונמשים מרובים, בעלי שיער ג'ינג'י, אנשים בעלי היסטוריה משפחתית של המחלה או אנשים הנחשפים לקרינת השמש במידה רבה.

הטיפול העיקרי של המלחמה במלנומה הוא כריתה של  הגידול הראשוני בשלבים המוקדמים של המחלה.

חברת הזכויות צברה ידע וניסיון רב שנים בליווי אינספור של עובדים, שכירים ועצמאיים שלקו במחלת מקצוע עקב תנאי העבודה. אנו נשמח לסייע גם לכם לעבור את התהליך בקלות ובמהירות וליהנות מפיצוי כספי מירבה ומהזכויות הנוספות המגיעות לכם בהתאם לחוק.

אתם מוזמנים לפנות אלינו בטלפון 077-8066502 או באמצעות טופס צור קשר