קצבת נכות נפשית

נכות נפשית יכולה לקרות בשל סיבות שונות שיכולות לפגוע בכושר העבודה של הלוקים בהם. נכות זו יכולה לקרות כתוצאה מפעולות איבה, אישה הסובלת מדיכאון לאחר לידה, ליקוי כתוצאה מטראומה לאחר עבודה ועוד מגוון מקרים שונים.

אנשים הסובלים מבעיה נפשית בשיעור של 50 אחוז לפחות, זכאים לקבלת קצבת נכות נפשית מהמוסד לביטוח לאומי. נכות נפשית יכולה להיות פוסט טראומה, דיכאונות מסוגים שונים אשר מקשים על חייהם של הלוקים במחלות אלו, כך שביטוח לאומי מכיר בתופעות אלו כנכות לכל דבר.

כיצד מגישים תביעה עבור קצבת נכות נפשית?

שלבי הגשת התביעה הם מורכבים ודורשים שימת לב לפרטים שונים על מנת שהתביעה תוגש בצורה נכונה. הצעד הראשון בתהליך הוא מילוי טופסי התביעה והבאת מסמכים רפואיים רלוונטיים. את טופס התביעה תוכלו למצוא בסניף או דרך האתר של המוסד לביטוח לאומי. את מסמכי התביעה יש למלא בקפידה ולא להחסיר דבר, אחרת הטפסים יוחזרו אליכם.

לאחר מילוי טופסי התביעה יש לצרף כל מסמך רפואי רלוונטי, על מנת שרופאי הועדה יוכלו לקבל תמונה מלאה אודות מצבכם הנפשי. בנוסף, יש לצרף גם אישורים על תעסוקה, כפי שמפורט בטופס.

ועדה רפואית – לאחר קבלת התביעה במשרדי הביטוח לאומי, תקבלו לביתכם זימון לוועדה רפואית אשר מורכבת מרופאים ומאנשי מקצוע שהוסמכו על ידי ביטוח לאומי לקבוע את קיומה של הנכות הנפשית ואת דרכת אי כושר העבודה של התובע. לוועדה ניתן להגיע על ידי מלווה או אדם מטעם חברה המתמחה בתחום מימוש זכויות רפואיות.

ישנה חשיבות רבה לוועדה הרפואית, כיוון שהיא זו שמחליטה האם המבוטח סובל מנכות נפשית ומפגיעה בכושר העבודה שלו וזאת על פי המסמכים הרפואיים והתרשמותם מהתובע בקיום הוועדה הרפואית. לכן, מומלץ להיעזר בחברתנו אשר ממתמחה בהכנה לועדה רפואית. אנו נוכל לסייע לכם לייצג את המקרה בצורה נכונה ומקצועית מול צוות הוועדה.

חשוב לציין כי אחוז הנכות עצמו ייקבע על פי חומרת מצבו של המבוטח, אך במידה והוועדה הרפואית קבעה כי קיימת נכות נפשית, לא בהכרח כי יקבע היא תקבע גם אחוז של אובדן כושר עבודה.